Vaše aktuání pozice:
Studium > dok. stud. > předměty
::  O b s a h  ::
Cizí jazyk
Sys. manag. jakosti
Teor. pravděp.
Technolog. předmět
Spec. stat. metody
Plánování jakosti
Jakost a lidský faktor
Plánování experim.
Metrologie
Spolehlivost systémů
Počít. podpora jak.
Podnikový managem.
Zkušeb. a certifikace
Ekolog. management
Management procesů
  Nahoru
Katedra kontroly a řízení jakosti, FMMI, VŠB-TU Ostrava, 17. listopadu 15, 708 33 Ostrava - Poruba, Tel.: 596 994 214, Fax: 596 994 218
Úvod Studium Katedra Q magazín Odkazy Knihy Spolupráce Kurzy Ostatní Kontakt

Stručná charakteristika předmětů doktorského studia
 

Cizí jazyk

Požadavky na vykonání zkoušky z cizího jazyka definuje katedra jazyků VŠB-TU Ostrava.

Systémy managementu jakosti

Filosofie managementu jakosti. Základní principy managementu jakosti. Koncepce vytváření systémů managementu jakosti. Struktura a požadavky norem souboru ISO 9000. Požadavky odvětvových standardů. Zásady a přístupy Total Quality Management. Aplikace Modelu excelence EFQM. Procesní přístup v managementu jakosti. Procesy managementu jakosti ve vrcholovém vedení organizací. Procesy managementu jakosti v předvýrobních etapách. Procesy realizace produktů. Procesy managementu jakosti nákupu. Procesy managementu jakosti v povýrobních etapách. Ekonomické aspekty managementu jakosti. Benchmarking. Audity, funkce a postupy. Měření spokojenosti a loajality zákazníků. Analýza hodnoty pro zákazníka. Měření výkonnosti procesů a systémů. Sebehodnocení - přístupy. Neustálé zlepšování systému managementu jakosti. Integrace manažerských systémů.

Odborný garant: Prof. Ing. Jaroslav Nenadál, CSc.

Doporučená literatura:

  1. NENADÁL, J.- NOSKIEVIČOVÁ, D.- PETŘÍKOVÁ, R. - PLURA, J. - TOŠENOVSKÝ, J.: Moderní systémy řízení jakosti. 2. doplněné vydání. Praha. Management Press. 2002. 282 s.
  2. JURAN, M.J. - GODFREY, A.B.: Juran´s Quality Handbook. Fifth Edition. New York. McGraw-Hill. 1998.
  3. NENADÁL, J.: Měření v systémech managementu jakosti. Praha. Management Press. 2001. 310 s.

Teorie pravděpodobnosti a matematická statistika

Základní pojmy teorie míry: okruh, sigma okruh, množinová funkce, míra. Axiomatická, klasická a statistická definice pravděpodobnosti, věty o počítání s pravděpodobnostmi. Náhodná proměnná: definice, číselné charakteristiky, zákon rozdělení pravděpodobnosti. Důležité typy rozdělení. Centrální limitní věta. Náhodný vektor, funkce náhodné proměnné. Věta o jednom a o dvou výběrech z normálního rozdělení. Bodový a intervalový odhad: obecné principy, odhad střední hodnoty a rozptylu. Lineární regrese: předpoklady, základní věty (odhad parametrů, rozptyl parametrů a test jejich významnosti), metoda LS, GLS. Korelační analýza: koeficient a index korelace, kontingenční tabulky. Plánování regresních experimentů. Box-Jenkinsovy modely časových řad, charakteristiky časových řad (střední hodnota, disperze, autokolerační funkce a její vlastnosti), stacionarita časové řady.

Odborný garant: Prof. RNDr. Josef Tošenovský, CSc.

Doporučená literatura:

  1. ANDĚL, J.: Matematická statistika, SNTL, Praha 1978
  2. HASTLE, J.- LIKEŠ, J.: Základy počtu pravděpodobnosti a matematické statistiky. SNTL, Praha 1974.
  3. TOŠENOVSKÝ, J. - NOSKIEVIČOVÁ, D.: Statistické metody pro zlepšování jakosti. Ostrava. Montanex. 2000. 362 s.
  4. TOŠENOVSKÝ, J. - BSUMKOVÁ, S. - DUDEK, M.: Statistické zpracování dat. VŠB-TU Ostrava. 1999.

Hlavní technologický předmět

Volba hlavního technologického předmětu je závislá na profesní orientaci studenta, charakteru procesů v organizaci, kde je student zaměstnán a na tématu doktorské dizertace pracuje. Vybírán je ze seznamu předmětů, které jsou v doktorském studiu zařazeny do studia jiných oborů PGS akreditovaných na VŠB-TU Ostrava.

Speciální statistické metody

Variabilita procesů a statistické metody. Komplexní analýza statistických předpokladů o datech (testování statistických hypotéz, exploratorní grafy). Ověřování normality dat, nezávislosti dat, neměnnosti střední hodnoty a rozptylu, analýza odlehlých hodnot. Analýza jednotlivých složek variability procesu. Principy a teoretické základy statistické regulace procesu (SPC). Klasické Shewhartovy regulační diagramy. Předpoklady efektivní aplikace klasických Shewhartových regulačních diagramů měřením. Metody SPC pro nenormálně rozdělená data. Metody SPC pro vzájemně závislá data. Metody SPC při nekonstantní střední hodnotě a nekonstantním rozptylu. Metody SPC pro sledování více znaků jakosti. Ekonomické modelování v SPC. EPC (Engineering Process Control) a SPC.

Odborný garant: Prof. RNDr. Josef Tošenovský, CSc.

Doporučená literatura:

  1. ARLT, J: Moderní metody modelování ekonomických časových řad. Praha, Grada Publishing, 1999. ISBN 80-7169-539-4.
  2. BHOTE, K., R.: World Class Quality. New York: AMA Membership Publications Division. 1988. 160 s.
  3. BISSEL, D.: Statistical methods for SPC and TQM. London: Chapman & Hall. 1994. 372 s. ISBN 0-412-39440-5.
  4. MITTAG, H.J. - RINNE, H.: Statistical Methods of Quality Assurance. London. Chapman & Hall. 1993, 663 s.
  5. MONTGOMERY, D.C.: Introduciton to Statistical Quality Control. J.Wiley&Sons, New York, 2001. 796 s. ISBN 0-471-31648-2.
  6. TOŠENOVSKÝ, J. - NOSKIEVIČOVÁ, D.: Statistické metody pro zlepšování jakosti. Ostrava. Montanex. 2000. 362 s.

Plánování jakosti

Plánování jakosti a jeho úloha v managementu jakosti. Plánování jakosti podle norem souboru ISO 9000. Plány jakosti a jejich použití. Plánování jakosti produktů. Metodické přístupy k plánování jakosti produktů ve standardech automobilového průmyslu. Metodika APQP. Metoda QFD a její použití. Čtyřmaticový přístup k metodě QFD a matice matic. Přezkoumání návrhu. Analýza možností vzniku vad a jejich následků metodou FMEA návrhu produktu a FMEA procesu. Analýza stromu poruchových stavů. Hodnocení způsobilosti procesu a výrobního zařízení. Interpretace indexů způsobilosti procesu. Faktory ovlivňující vypovídací schopnost indexů způsobilosti. Analýza systémů měření. Hodnocení opakovatelnosti a reprodukovatelnosti měření. Sedm nových nástrojů managementu jakosti a jejich použití při plánování jakosti. Afinitní diagram. Diagram vzájemných vztahů. Systematický diagram. Maticový diagram. Metody analýzy údajů v matici. Rozhodovací diagramy. Diagram PDPC. Síťový graf a jeho aplikace. Metodické postupy zlepšování jakosti a řešení problémů. Základy projektového managementu.

Odborný garant: Doc.Ing. Jiří Plura, CSc.

Doporučená literatura:

  1. PLURA, J.: Plánování a neustálé zlepšování jakosti. Praha. Computer Press. 2001. 244 s. ISBN 80-7226-543-1.
  2. JURAN, J.M. – Gryna, F.M.: Quality Planning and Analysis. McGraw Hill. 1993. 634 s. ISBN 0-07-112992-8.
  3. KING, B.: Better Design in Half the Time. Methuen: GOAL/QPC, Methuen. 1989, ISBN 1-879364-8.
  4. KOTZ, S. - JOHNSON, N.L.: Process Capability Indices. London. Chapman & Hall. 1993. 212 s. ISBN 0-412-54380-X.
  5. STAMATIS, D.H.: Failure Mode and Effect Analysis: FMEA From Theory to Execution. Milwaukee: ASQC Quality Press. 1995. 488 s.
  6. ADVANCED PRODUCT QUALITY PLANNING AND CONTROL PLAN (APQP). Chrysler Corporation, Ford Motor Company, General Motors Corporation. 2.vydání, 1995.
  7. ROSENAU, M.D.: Řízení projektů. Praha. Computer Press. 2000. 344 s. ISBN 80-7226-218-1

Jakost a lidský faktor

Řízení lidských zdrojů. Význam lidského faktoru v systémech jakosti. Systém řízení lidských zdrojů dle požadavků ČSN ISO 9000:2000 a Modelu výjimečnosti EFQM. Formy a struktury vzdělávání pracovníků k jakosti. Filozofie učícího se podniku. Měření a hodnocení efektivnosti výcviku. Management znalostí. Úloha vrcholového vedení při zabezpečování jakosti. Delegace pravomocí. Komunikace a motivace v systémech jakosti. Měření spokojenosti zaměstnanců. Vedení lidí, styly vedení. Týmová práce a její formy při řízení jakosti. Kroužky jakosti, KAIZEN. Podniková kultura a TQM. Etické principy v podnikových systémech řízení.

Odborný garant: Prof. Ing. Růžena Petříková,CSc.

Doporučená literatura:

  1. KOUBEK, J.: Řízení lidských zdrojů. Management Press. Praha. 1995.
  2. PETŘÍKOVÁ, R.: Jakost a lidský faktor (Sociální dimenze jakosti). DTO. Ostrava. 1996.
  3. PETŘÍKOVÁ, R. a kol.: Lidé - zdroj kvality, zanlostí a podnikových výkonů (Znalostníé dimenze jakosti). Edice DTO. Ostrava. 2002.

Plánování experimentů

ANOVA: jednoduché a dvojné třídění. DOE: úplné a částečné faktorové plány. Metoda RSM, navrhování robustních výrobků. Problematika nelineárních modelů. Taguchiho ztrátová funkce a její aplikace.

Odborný garant: Prof. RNDr. Josef Tošenovský, CSc.

Doporučená literatura:

  1. TOŠENOVSKÝ, J. - NOSKIEVIČOVÁ, D.: Statistické metody pro zlepšování jakosti. Ostrava. Montanex. 2000. 362 s.
  2. BOX, E.P.G. - DRAPER, N.R.: Empirical Model-Building and Response Surfaces. New York. John Wiley. 1986.

Metrologie

Názvosloví v metrologii. Metrologie v systémech managementu jakosti. Výklad a aplikace zákona o metrologii č. 119/2000 Sb. a normy ISO 10012. Teorie měření. Metrologické zabezpečení výrobních procesů. Ověřování a kalibrace měřících zařízení. Odměřovací systémy. Řízení měřících a monitorovacích zařízení. Požadavky na metrologické laboratoře. Řády podnikové metrologie.

Odborný garant: Doc. Ing. Vladimír Vrba, CSc.

Doporučená literatura:

  1. VAČKÁŘ, J a kol: Jakost a strojírenská technologie. Brno. VUT. 1993.
  2. ČECH, J. a kol: Strojírenská metrologie. Brno. VUT. 1994.
  3. ČSN 010115 Slovník základních a všeobecných termínů v metrologii. Praha. ČSNI. 1996.

Spolehlivost systémů

Spolehlivost jako součást jakosti. Klasifikace poruch. Pravděpodobnostní a statistické vyjadřování ukazatelů spolehlivosti. Užívané zákony rozdělení pravděpodobnosti. Spolehlivost obnovovaných a neobnovovaných systémů. Zkoušky spolehlivosti. Induktivní a deduktivní přístupy v analýze spolehlivosti. Modely spolehlivosti. Zvyšování spolehlivosti systémů. Uplatnění technické diagnostiky.

Odborný garant: Prof. Ing. Milan Vrožina, CSc.

Doporučená literatura:

  1. MYKISKA, A.: Spolehlivost technických zařízení. Praha. ČSJ. 1991.
  2. MYKISKA, A.: Spolehlivost v systémech jakosti. Praha. Vydavatelství ČVUT. 1996
  3. BEDNÁŘ, J. a kol.: Technika spolehlivosti v elektronické praxi. Praha. SNTL. 1990
  4. MAIXNER, L. - KOLNÍKOVÁ, Z.: Spolehlivost automatických výrobních systémů. Praha. SNTL. 1984

Počítačová podpora řízení jakosti a management dat

Oblasti využití počítačové podpory v řízení jakosti. Informační management a jeho komponenty. Informační systémy řízení jakosti. Požadavky na informace. Data a informace. Tvorba informací pomocí sběru a zpracování dat. Management dat. Druhy programových produktů v oblasti počítačové podpory řízení jakosti. Možnosti využití tabulkových procesorů; práce s datovými soubory, import a export dat, třídění dat, průzkumová analýza dat, práce s tabulkami a funkcemi, analytické nástroje, grafická prezentace dat, vytváření speciálních úloh. Praktické použití tabulkového procesoru EXCEL. Statistické programy a možnosti jejich využití při řešení úloh v oblasti managementu jakosti. Vybrané typy úloh a jejich praktická aplikace v programu Statgraphics for Windows. Speciální software pro různé oblasti managementu jakosti. Využití Internetu v oblasti managementu jakosti. Požadavky na software.

Odborný garant: Doc. Ing. Jiří Plura, CSc.

Doporučená literatura:

  1. KROENKE, D.: Management Information Systems. McGraw Hill. 1992. 804 s. ISBN 0-07-035787-0.
  2. PALMER, S. - WEAVER, M.: Úloha informací v manažerském rozhodování. Praha. Grada Publishing. 2000. 166 s. ISBN 80-7169-940-3.
  3. VODÁČEK, L. - ROSICKÝ, A.: Informační management. Praha. Management Press. 1997. 146 s. ISBN 80-85943-35-2.
  4. MELOUN, M. - MILITKÝ, J.: Statistické zpracování experimentálních dat. Praha. East Publishing. 1998. 839 s. ISBN 80-7219-003-2.
  5. BROŽ, M.: Mistrovství v Microsoft Excel 2000. Praha. Computer Press. 2000. 727 s. ISBN 80-7226-270-X.
  6. Statgraphics Plus for Windows v.5.0. Referenční příručka. 2000.

Podnikový management

Základní definice z oblasti managementu, dosavadní vývoj teorií managementu: klasický, behavioristický, vědecký, empirický, novodobé proudy (MBO, učící se organizace, sebeřídící se týmy, excelentní podnik, reengineering, vůdcovství) a jejich současný vliv na praxi managementu, kybernetický pohled na řízení. Řízení lidí: sekvenční manažerské funkce, personální management, management změn. Řízení procesů: operativní řízení výroby, logistické řízení, projektový management, informační management, integrované hodnocení. Řízení organizace: strategické řízení, integrovaný management, krizový management. Rozvoj osobnosti manažera: paralelní manažerské funkce, komunikační dovednosti, řešení problémů, manažerské techniky, práce s informacemi a znalostmi, počítačová gramotnost, související disciplíny. Současné vývojové směry v teorii a praxi managementu. Úloha poradenství v managementu.

V průběhu studia předmětu je vyžadováno zpracování úzce zaměřeného tématu z oblasti managementu v rozsahu do 10 stran. Téma je voleno v závislosti na předpokládaném tématu dizertace.

Odborný garant: Doc. Ing. Ivo Janík, CSc.

Doporučená literatura:

  1. BĚLOHLÁVEK, F. - KOŠŤAN, P. - ŠULEŘ, O.: Management. Olomouc. Rubico. 2001. 642 s.
  2. VEBER, J. a kol.: Management. Základy - Prosperita - Globalizace. Praha. Management Press. 2000. 700 s.
  3. Vodáček, L. - Vodáčková, O.: Management. Teorie a praxe. Praha. Management Press, 1999. 246 s.
  4. DONELLY, J.H. - GIBSON, J.L. - IVANCEVICH, J. M.: Management. Praha. Grada Publishing. 1997
  5. HAMPTON, J.J.: AMA Management Handbook. New York. Amacom. 1994. 920 s.

Zkušebnictví a certifikace

Základy zkušebnictví a technické normalizace. Národní normalizační systémy. Kalibrace a metrologie. Zkoušení technických materiálů. Akreditace. Certifikace. Modulární pojetí hodnocení shody. Hodnocení zkušeben a zabezpečování jakosti zkušebních činností. Organizace zkušebnictví ve světě a v ČR. Postavení zkušeben v systému trhu. Validace. Vztahy validace a normalizace. Nejistoty zkoušení a jejich vyhodnocování. Mezilaboratorní porovnávací zkoušky.

Odborný garant: Doc. Ing. Miloslav Jakob, CSc.

Doporučená literatura:

  1. JAKOB, M.: Zkoušení, zkušebnictví a technická normalizace. Ostrava. VŠB-TU Ostrava. 2002.
  2. JAKOB, M.: Zkoušení a zkušebnictví. Ostrava. DTO. 1997.

Ekologický management

Systém ochrany ŽP v českém prostředí. Řízení jakosti a ekologie. Ekologické aspekty hodnocení jakosti produkce. Řízení životního cyklu výrobků – vývoj (BS 5750, BS 7750, Nařízení rady 1836/93, normy ISO řady 14000 a 9000:2000), koncepce, postupy, organizační struktury, odpovědnosti, dokumentace a certifikace systémů ekologického managementu. Realizace programu EMS v ČR. Ekologické audity v EMS. EMS jako součást integrovaných manažerských systémů.

Odborný garant: Prof. Ing. Růžena Petříková,CSc.

Doporučená literatura:

  1. NOSKIEVIČOVÁ,D.: EMS, ekologicky orientovaný systém řízení, britská norma BS 7750 a její metodika. DTO, 1996.
  2. PETŘÍKOVÁ,R. - Schupkeová, L.: EMS, nařízení rady č.1836/93, normy ISO 14000 a jejich metodika, DTO, 1997.
  3. Norma ISO 14001: Systémy environmentálního managementu, specifikace s návodem pro jejich použití. 1996.
  4. PETŘÍKOVÁ, R. - NENADÁL, J. - SCHUPKEOVÁ, L.: Systémy integrovaného managementu. Ostrava. DTO. 1999.

Management procesů

Procesní přistup a metodika jeho realizace. Výkonnost procesů. Měření výkonnosti procesů. Metodiky tvorby systému měření výkonnosti procesů. Metody stanovení cílů zvyšování výkonnosti procesů a postupy hodnocení dosažené výkonnosti procesů. Prostorová a časová struktura procesu. Metody analýzy a optimalizace prostorové struktury procesu. Fraktálová organizace. Analýza časové struktury procesu. Procesní náklady. Modelování systémů hromadné obsluhy. Moderní systémy řízení výroby (MRP, OPT, JIT, Kanban…). Operativní řízení a plánování výroby. Moderní systémy údržby zařízení.

Odborný garant: Prof. Ing. Jaroslav Nenadál, CSc.

Doporučená literatura:

  1. DILWORTH, J. B.: Operations Management. New York. McGraw-Hill, Inc. 1992.723 s.
  2. HARRINGTON, H.J.: Total Improvement Management. New York. McGraw Hill, Inc. 1995.
  3. KAVAN, M.: Výrobní a provozní management. Praha. Grada. 2001.
  4. KOŠTURIAK, K.J. a kol.: Projektovanie výrobných systémov pre 21.storočie. Žilina. ŽU. 2000.
  5. MELAN, E.H.: Process Management. Methods for Improving Products and Service. McGraw Hill, Inc. 1993.
  6. NENADÁL, J.: Měření v systémech managementu jakosti. Praha. Management Press. 2001. 310 s.
  7. PERNICA, P.: Logistický management. Teorie a podniková praxe. Praha. Radix. 2001.
  8. TOMEK, G. - Vávrová, V.: Řízení výroby. Praha. Grada. 1999.
  9. WÜRNEKE, H.J. - Košturiak, J. - Debnár, J. - Gregor, M. - Mičieta, B.: Fraktálový podnik. Žilina. SPC. 2000.
Copyright © 2003 Katedra kontroly a řízení jakosti.Správci stránek: Ing. David Vykydal