Vaše aktuání pozice:
Ostatní > Projekt Leonardo
::  O b s a h  ::
Úvod
Pracoviště
Řešitelský tým KŘJ
Výsledky práce
  Nahoru
Katedra managementu kvality, FMMI, VŠB-TU Ostrava, 17. listopadu 15, 708 33 Ostrava - Poruba, Tel.: 597 324 214, Fax: 596 994 218
Úvod Studium Katedra Q magazín Odkazy Knihy Spolupráce Kurzy Ostatní Kontakt

Projekt Leonardo da Vinci

Dovolujeme si Vám předložit a nabídnout k využití některé výsledky mezinárodního projektu Leonardo da Vinci "Planning instruments for Quality Management and Qualification (PIQQ)", číslo D/99/l/052183/PI/III.3a/CONT. Katedra kontroly a řízení jakosti byla k účasti na řešení tohoto projektu vyzvána koordinačním pracovištěm IFW Bremen (SRN) koncem r. 1999.

Základním cílem tohoto projektu bylo zdokonalení a šíření výstupů jiného projektu Leonardo da Vinci, orientovaného na tvorbu a aplikaci různých nástrojů pro procesy plánování rozvoje způsobilosti lidí v managementu jakosti v malých a středních podnicích.

Projekt byl řešen v období od l. 12. 1999 do 31. 5. 2001 za účasti těchto pracovišť:

  • VŠB-Technical University Ostrava
  • Dům techniky, s.r.o. Ostrava
  • Cyprus Productivity Centre
  • NTUA - National Technical University of Athens
  • Technical College for the Light Industry, Department Quality Management Budapest
  • TU Budapest, Department of Industrial Management and Business Economics TQM Center
  • Kaunas Chamber of Commerce.Industry AND Crafts
  • Polish Foundation For Management Promotion/ Management Study Center, Warschau
  • IFW Bremen

Tým řešitelů z katedry kontroly a řízení jakosti VŠB-TU Ostrava tvořili:

Prof. Ing. Jaroslav Nenadál, CSc.
Prof. Ing. Růžena Petříková, CSc.
Prof. RNDr. Josef Tošenovský, CSc.
Doc. Ing. Jiří Plura, CSc.
Doc. Ing. Darja Noskievičová, CSc.
Ing. Martin Dudek, PhD.
Ing. Sylva Bsumková
Ing. Martin Folta
Ing. David Vykydal

V první fázi řešení projektu, která byla uzavřena 29. 9. 2000 bylo nutné otestovat vhodnost plánovacích nástrojů pro rozvoj lidských zdrojů v managementu jakosti, které byly katedře poskytnuty koordinačním pracovištěm IFW Bremen. Tyto nástroje byly souborem dotazníků, jejichž vyplnění mělo odhalit potřeby dalšího výcviku zaměstnanců. Po jejich nutném překladu do češtiny byla vhodnost těchto nástrojů testována ve dvaceti vybraných malých a středních výrobních organizacích v celé ČR a skupinou specialistů z poradenských, certifikačních i vzdělávacích institucí.

Kritická analýza názorů všech zúčastněných na tomto testování umožnila, aby se ve druhé fázi řešení tým řešitelů orientoval na další zdokonalení a rozvoj nástrojů, které by v prostředí malých a středních podniků mohly být efektivními pomocníky při naplňování požadavků norem souboru ISO 9000:2000, zejména pak požadavků spjatých s čl. 6.2 normy ISO 9001:2000 Lidské zdroje.

Výsledkem této etapy je soubor informací, které musí řešitelé šířit mezi zájemci v ČR. Informace budou šířeny písemnou formou (sborník) a elektronickou - internetovské stránky.

Sborník obsahuje tyto soubory informací:

  1. Stav managementu jakosti v České republice. Jde o analytickou zprávu o dosažené úrovni zavádění systémů managementu jakosti s přihlédnutím na situaci v malých a středních firmách.
  2. Dotazník PIQQ, který je nástrojem pro odhalování příležitostí ke zlepšování v oblasti plánování rozvoje způsobilosti lidí v managementu jakosti.
  3. Návrh doporučení pro odborné vzdělávání k jakosti s přihlédnutím na potřeby malých a středních firem v ČR.
  4. Návrh směrnice pro rozvoj způsobilosti zaměstnanců obsahující dokumentovaný postup pro identifikaci potřeb, plánování, realizaci a hodnocení přínosů rozvoje způsobilosti lidí.
  5. 5 případových studií, které na příkladech dvou českých a tří zahraničních malých a středních firem dokumentují pozitivní přístupy k managementu jakosti.

Výsledky našeho řešitelského týmu naleznete na stránkách Q Magazínu (v květnovém čísle).

Výsledy práce ostatních partnerů v projektu (v anglické verzi) najdete na internetových stránkách:
http://www.ifw.uni.bremen.de/navilifw_frameset_l.htm

Doufáme, že tyto produkty pomohou zejména těm organizacím, které jsou na počátku budování systémů managementu jakosti podle souboru norem ISO řady 9000.

Copyright © 2003 Katedra managementu kvality.Správce stránek: Ing. David Vykydal, PhD.