RADAR

Ing. Martin Dudek
Katedra kontroly a řízení jakosti, VŠB-TU Ostrava

 

RADAR je speciální metodika vytvořená pro účely hodnocení organizací usilujících o získání Evropské ceny za jakost. Úspěšnost jednotlivých organizací je posuzována podle známého (a na stránkách Q Magazínu opakovaně zmiňovaného) EFQM modelu výjimečnosti. Obdobným způsobem je prováděno hodnocení žadatelů o Cenu České republiky za jakost.

Metodika hodnocení je poněkud odlišná pro kritéria v oblasti “nástrojů a prostředků” a pro kritéria v oblasti “výsledků” (viz obrázek v příspěvku Inovovaný model EFQM). Hodnocení je prováděno pomocí "Radar Scoring Matrix". To jsou hodnotící tabulky, které jsou relativně přehledné a které umožňují hodnotiteli snadnější a objektivnější hodnocení.

Hodnocení kritérií v oblasti nástrojů a prostředků EFQM modelu výjimečnosti

Jednotlivá kritéria v oblasti nástrojů a prostředků EFQM modelu výjimečnosti se posuzují podle tří hledisek, a každé hledisko se dále člení na atributy:

1. Přístup
a) správnost
b) integrace

2. Přerozdělení (rozsah uplatnění)
a) implementace
b) systematičnost

3. Posuzování a přezkoumání
a) měření
b) učení se
c) zlepšování

Postup hodnocení:

Každé kritérium je posuzováno podle výše uvedených hledisek. U každého hlediska se provede procentuální posouzení jeho plnění. Pro názornost je zde uvedena část Radar Scoring Matrix konkrétně pro hledisko přerozdělení.
 
                                            Plnění:
Přerozdělení
0 - 10 % 15 - 35 % 40 - 60 % 65 - 85 % 90 - 100%
implementace:
v jakém rozsahu jsou metody a nástroje implementovány

systematičnost:
jestli jsou začleněny do systému managementu jakosti
Nejsou evidovány

 

Nejsouza členěny 

Implementovány asi v 1/4 významných oblastí

 

Částečná začleněny

Implementovány asi v 1/2 významných oblastí

 

Začleněny

Implementovány asi v 3/4 významných oblastí

 

Zřetelná začleněny 

Implementovány ve všech významných oblastech 
 

Kompletně začleněny

Celkově:  

Pozn.: Hodnoty by měly být dělitelné 5.

Následně se určí průměrná procentuální hodnota ze všech tří hledisek pro dané kritérium. Procenta se převedou na desetinné číslo a toto číslo se vynásobí počtem bodů, které jsou přiděleny pro dané kritérium v rámci EFQM modelu výjimečnosti. Tím se získá celkový počet bodů pro dané kritérium. 

Příklad:
Hodnocením kritéria "lidé" bylo podle jednotlivých hledisek zjištěno plnění 75 %, 85 % a 80 %. Průměrná hodnota plnění hledisek je tedy 80 %. Počet bodů přidělených  kritériu "lidé" v rámci EFQM modelu výjimečnosti činí 90. Celkový počet bodů za toto kritérium je tedy 0,8 * 90 = 72 bodů.

Hodnocení kritérií v oblasti výsledků EFQM modelu výjimečnosti

Jednotlivá kritéria v oblasti výsledků EFQM modelu výjimečnosti se posuzují pouze podle hlediska výsledky, které má dílčí atributy:
a) trendy
b) cíle
c) porovnání
d) příčiny
e) rozsah působnosti

Postup hodnocení je obdobný jako u kritérií v oblasti nástrojů a prostředků EFQM modelu výjimečnosti. Společně se posuzují atributy "trendy, cíle, porovnání a příčiny" (v rámci jedné tabulky) a samostatně se pak posuzuje "rozsah působnosti". Následně se určí průměrná procentuální hodnota z těchto dvou získaných hodnot pro dané kritérium. Procenta se převedou na desetinné číslo a toto číslo se vynásobí počtem bodů, které jsou přiděleny pro dané kritérium v rámci EFQM modelu výjimečnosti. Tím se získá celkový počet bodů pro dané kritérium v oblasti výsledků.

Závěrečné vyhodnocení

Sečtením bodů získaných od jednotlivých kritérií se získá celkový počet bodů, ze kterého lze posoudit úroveň managementu jakosti v dané organizaci. Organizace, která získá nejvíce bodů má největší šanci získat Evropskou cenu za jakost. 

 

Závěr

Metodiku RADAR mohou organizace používat také pro samohodnocení. Některé organizace, které usilují o získání Evropské ceny za jakost, jsou ochotny své hodnotící zprávy poskytnout i ostatním organizacím (za dohodnutých finančních a jiných podmínek). Taková hodnotící zpráva je pak cenný zdroj informací pro BENCHMARKING.

 

Kontakt na autora:
E-mail: Martin.Dudek@cbox.cz
 

Zveřejněno: Prosinec 2000