Integrated Product and process development (Ippd): Efektivní přístup k vývoji nových produktů

Ing. David vykydal

 

   ÚVOD

    Jakost je jedním z nejdůležitějších faktorů konkurenceschopnosti a stabilního ekonomického růstu organizace. Předpokladem pro dosažení vysoké jakosti produktů, a tím i spokojenosti zákazníků, je zavedení systému managementu jakosti a jeho neustálé zlepšování. Na dosažení maximální spokojenosti zákazníků se největší měrou podílí ta část systému managementu jakosti, která je soustředěna do předvýrobních etap. Tuto část managementu jakosti představuje plánování jakosti. Jedním z nejdůležitějších procesů plánování jakosti je návrh a vývoj produktu a procesů jeho realizace. V důsledku zvyšující se konkurence a zpřísňujících se požadavků na produkt, není možné realizovat jednotlivé aktivity návrhu a vývoje produktu a procesů odděleně v sekvenci na sebe navazujících kroků. Navíc je neustále čím dál tím více žádoucí, aby jednotlivé útvary podílející se na výsledném návrhu produktu (marketing, konstrukce, vývoj, technologická příprava výroby, výroba, apod.) spolu úzce spolupracovaly, na místo toho, aby pracovaly izolovaně. Právě proto se po celém světě rozvíjejí přístupy, které by tyto požadavky splňovaly. Jedním z těchto přístupů je metodika „Integrovaného vývoje produktu a procesu“, jejíž úspěšné zavedení může organizacím přinést řadu výhod, které se projeví ve zvýšené konkurenceschopnosti organizace a vzrůstající spokojenosti jejich zákazníků.

 

   Integrated Product and Process Development

    Integrated product and process development, resp. integrovaný vývoj produktu a procesu (dále jen IPPD), je metodika řízení, založená na souběžném návrhu a vývoji produktu a procesů, které se podílejí na jeho realizaci. IPPD  můžeme definovat takto [1]:

 „IPPD je technika řízení, která integruje všechny aktivity od přípravy koncepce produktu, přes vlastní výrobu až po dodání a popř. i likvidaci produktu za účelem optimalizace produktu a jeho výrobních a podpůrných procesů“.

    Tento přístup integruje veškeré aktivity, resp. všechny disciplíny, které ovlivňují produkt v průběhu jeho životního cyklu, prostřednictvím využití multi-disciplinárních týmů, za účelem dosažení nákladových a výkonnostních cílů. Multi-disciplinární týmy představují skupiny odborníků, ve kterých by měly být zastoupeny nejen různé útvary organizace (např. zástupci marketingu, návrhu a vývoje, konstrukce, výroby, nakupování a logistiky, obchodního oddělení, servisu a dalších), ale i zástupce dodavatelů, zákazníků a všech ostatních zainteresovaných stran, což by mělo vést k uspokojení potřeb zákazníků a zainteresovaných stran tím nejlepším možným způsobem. Tyto týmy se v perspektivě IPPD nazývají Integrated Product Teams a všichni členové těchto týmů jsou společně odpovědní za přípravu a definování produktu nebo procesů.

    Proces IPPD vyžaduje koordinované uplatnění zdrojů, jako jsou lidé, procesy, finance, materiál, stroje a zařízení. Základní prvky procesu IPPD jsou uvedeny na obr. 1 [1, 2]:

Obr. 1: Základní prvky IPPD.

R     Požadavky.
Jsou generovány zákazníky a všemi zainteresovanými stranami. Poznání všech zákazníků a zainteresovaných stran a jejich potřeb je základní podmínkou pro uplatnění procesu IPPD.

R     Disciplinovaný postup.
Představuje pět obecných aktivit – poznání a pochopení požadavků, koncipování postupu, plánování činností, včetně  jejich posloupností a vzájemných vztahů, alokace zdrojů a realizace stanoveného plánu.

R     Nástroje.
Z pohledu procesu IPPD představují nástroje různé dokumenty, informační systémy, metody a technologie, atd., které se zaměřují na plánování, realizaci a pozorování. Nástroje pomáhají definovat produkt a jednotlivé činnosti, které jej realizují.

R     Týmy.
Týmy jsou pro proces IPPD nezbytné. Jsou sestaveny ze všech, kdo se podílí na výsledném produktu, včetně zákazníka a dodavatelů. Společně všichni členové týmů reprezentují potřebné know-how a mají pravomoci a schopnosti spravovat zdroje nezbytné pro provádění jednotlivých činností. Týmy jsou strukturovány tak, aby vyhledávaly nejlepší řešení realizace produktu.

R     Vývojové procesy.
Jsou to takové aktivity, které vedou k definování produktu a samozřejmě i procesů. K efektivnímu využití zdrojů je nezbytné pochopit, které aktivity jsou nepostradatelné a jak ovlivňují produkt a sebe navzájem. Jsou to například procesy jako analýza požadavků, management konfigurace a podrobný návrh.

R     Produkt a přidružené procesy.
Zahrnují to, co je vyráběno a poskytováno zákazníkovi. Spokojenost zákazníka s produktem, stejně tak jako i výrobní aspekty a náklady, jsou konečným měřítkem úspěchu týmu.

R     Zákazník.
Veškeré změny v požadavcích, kterými se řídí návrh a vývoj produktu musí vyplývat z jednání se zákazníkem.

    IPPD napomáhá převádět stanovené potřeby do vyváženého souboru vlastností produktu a procesů. Tyto vlastnosti jsou dodatečně zdokonalovány v průběhu každé vývojové etapy. Proces IPPD bere v úvahu náklady, kapacity systému a výrobních procesů, procesy testování a kontroly a ostatní podpůrné procesy.

    V tradičních postupech se větší množství změn provádí až v pozdějších etapách vývoje, když náklady na změny jsou poměrně vysoké a v konečném důsledku zvyšují i celkové náklady na realizaci produktu. Naproti tomu v procesu IPPD se značný objem změn provádí už v brzkých etapách vývoje, kdy náklady na změny nejsou ještě tak vysoké, což rezultuje v celkově nižší náklady na produkt (Obr. 2) [1]. Navíc by se mělo předcházet vzniku problémů v pozdějších etapách životního cyklu produktu (výroba, užívání, atd.) a zkracování času dodání hotového produktu zákazníkovi.

Obr. 2: Porovnání množství změn - tradiční přístup vs. IPPD.

 

   Základní principy IPPD

    Pro efektivní uplatnění metodiky IPPD v podnikových procesech by měly být pochopeny a dodržovány některé základní principy, které jsou pro úspěšnou implementaci IPPD nezbytné. Těmito principy zejména jsou [1, 3, 4]:

      Zaměření na zákazníka
Prvotním cílem IPPD je identifikace a uspokojení potřeb zákazníka tím nejlepším možným způsobem, tzn. dodat mu kvalitní produkt, v nejkratším možném čase a za co nejnižší možnou cenu. Lepší vzájemné vztahy se zákazníkem, opakovaná a častější komunikace a systém zpětné vazby vede k lepšímu pochopení potřeb zákazníků. Zapojení zákazníka do vývoje a návrhu produktu zvyšuje pravděpodobnost uspokojení jeho potřeb a úspěchu na trhu.

      Souběžný vývoj produktů a procesů
Je důležité, aby procesy, které se podílejí na realizaci produktu, byly vyvíjeny simultánně s tímto produktem. Aby procesy užívané k řízení, vývoji, výrobě, ověřování a testování, obsluze strojů a zařízení, zásobování, výcviku lidí a v neposlední řadě k dodání, servisu a někdy i k likvidaci byly brány v úvahu už v průběhu návrhu a vývoje produktu. Včasné začlenění návrhu těchto procesů může vyústit k menšímu počtu změn provedených v pozdějších etapách vývoje, které vážou další zvýšené náklady.

      Včasné a neustálé plánování životního cyklu
Včasné plánování životního cyklu produktu, které musí zahrnovat i zákazníky a dodavatele, poskytuje solidní základ pro různé fáze vývoje produktu a jeho procesů. Klíčové aktivity a události by měly být definovány tak, aby bylo možné dosáhnout cenově rentabilních cílů – zdroje by měly být efektivně spotřebovány a problémy by měly být účinně řízeny tak, aby neúměrně nezvyšovaly náklady na vypořádání se s nimi.

      Maximalizace flexibility pro optimalizaci
Činnost týmů by měla být maximálně flexibilní, aby se jednotlivé aktivity a činnosti procesu IPPD bez zbytečných prostojů přizpůsobily změnám v požadavcích a podporovaly poskytnutí alternativních řešení, která jsou nákladově efektivní a přijatelná pro zákazníka.

      Podpora robustního návrhu a zvyšování způsobilosti procesu
Při návrhu by se měly užívat takové techniky, které:
    (1) podporují takový návrh produktu, který je odolný proti různým změnám a problémům v průběhu výrobního procesu (Robust Design),
    (2)
se zaměřují na způsobilost procesů,
    (3)
podporují proces neustálého zlepšování.
Měly by být podporovány nástroje snižování variability jako např. strategie „Six Sigma“, koncepce štíhlé výroby, atd.

      Časové plánování podle událostí
Časový program jednotlivých činností je základem pro integrovaný a souběžný vývoj produktu a jeho procesů. Správní lidé, na správném místě a ve správném čase, jsou vyžadováni pro provádění aktuálních rozhodnutí. Rozhodování týmu by mělo být založeno na kombinaci vstupů celého týmu (technických, výrobních, organizačních, nákladových a dalších podpůrných funkcí), včetně zákazníků a dodavatelů. Všichni musí pracovat tak, aby společně usilovali o dosažení celkového optima a cílů.

      Zplnomocnění
Týmu a jednotlivým členům by měly být přiděleny příslušné pravomoci, odpovědnosti a zdroje k realizaci produktu a k řízení s ním spojených rizik v souladu se schopnostmi týmu. Autorita a pravomoci jednotlivých členů týmu musí být jasně definovány a pochopeny jednotlivými členy. Tým by měl přijmout odpovědnost a měl by neustále zodpovídat za výsledky svého úsilí. Práce uvnitř týmu a jeho organizace by měly být orientovány spíše týmově, než strukturálně, funkcionálně nebo individuálně.

      Plná informovanost týmu
Měl by být vytvořen takový integrovaný systém řízení, který poskytuje týmu při jeho práci veškeré potřebné informace, čímž se zlepšuje rozhodování týmu na všech úrovních. Systém by měl být schopen poskytovat a umožňovat sdílení technických a obchodních informací v celém průběhu životního cyklu produktu. Za tímto účelem by měly být využívány podpůrné databáze a softwarové nástroje, umožňující zpřístupnění, výměnu a sdělování všech dostupných informací.

      Multi-disciplinární týmová práce
Za účelem včasného zapojení zástupců útvarů marketingu, managementu, výroby, testování a kontroly, zásobování, jakosti, popř. dodávání produktu a servisu jsou ustanoveny tzv. „Integrated Product Teams“, které realizují proces IPPD. Tyto multi-disciplinární týmy usnadňují souběžný návrh produktu a procesu a snižují riziko vzniku problémů při výrobě. Pro úspěšné formování těchto týmů platí následující zásady:
    (1) všechny funkční oblasti, které mají vliv na produkt v průběhu celého jeho životního cyklu, by měly být v týmu zastoupeny,
    (2) měly by být jasně pochopeny společné cíle týmu a přiděleny příslušné odpovědnosti a pravomoci,
    (3) měly by být jasně definovány požadavky na zdroje jako např. personál, finance a technické prostředky.

 

    Úspěšné zavedení procesu IPPD může mít tyto přínosy:

R     redukci celkového času realizace produktu (rozhodnutí, která byla dřív realizována postupně, jsou nyní prováděna simultánně),

R     minimalizaci počtu a závažnosti změn v průběhu výroby,

R     redukci výrobních nákladů,

R  redukci rizik (plánování a pochopení technologií a procesů výroby umožňuje lepší pochopení rizika a toho, jak riziko ovlivňuje náklady, časový harmonogram a výkonnost; toto pochopení pak vede ke stanovení metod, nástrojů a procesů, které redukují předpokládaná rizika nebo zmírňují jejich dopad a umožňuje stanovit reálné náklady, výkonnost a cíle),

R    zlepšuje kvalitu.

    Tyto přínosy vedou k uspokojení potřeb zákazníka a všech zainteresovaných stran, což by mělo být naším prvořadým cílem.

 

      Závěr

"Integrovaný vývoj produktu a procesu" je efektivní přístup návrhu a vývoje produktu a procesů jeho realizace, jehož uplatnění přináší organizacím celou řadu výhod, které se projeví ve zvýšené konkurenceschopnosti organizace a zvyšující se spokojenosti jejich zákazníků a všech zainteresovaných stran.

 

LITERATURA
[1] DoD Guide to Integrated Product and Process Development. Version 1.0. Office of the under Secretary of Defence (Acquisition and Technology), Washington, 1996, 33 s
[2] Strauss, R., Hogan, P.: Developing Effective Websites: A Project Manager´s Guide. Focal Press, 2001, 208 s.
[3] DoD Integrated Product and Process Development - Handbook. Office of the under Secretary of Defence (Acquisition and Technology), Washington, 1996, 93 s.
[4] Parsaei, H. R., Usher, J. M, Roy, U.: Integrated Product and Process Development: Methods, Tools and Technologies. John Wiley and Sons, 1998, 412 s.

 

Kontakt na autora:
Ing. David Vykydal
Email: david.vykydal@vsb.cz

 

Lektoroval:
Prof. Ing. Jiří Plura, CSc.